COMANDANŢII MARINEI MILITARE ROMÂNE

Colonel

Nicolae STERIADE

22.10.1860-27.12.1863

Colonel

Constantin

PETRESCU

1.01.1864-11.02.1866

Maior

Scarlat MURGULEŢ

11.02.1866-17.03.1867

Maior

Emanoil BOTEANU

17.03.1867-30.04.1867

Maior

Anton BARBIERI

30.04.1867-01.01.1874

General

Nicolae DUMITRESCU-MAICAN

01.01.1874-10.12.1874

01.04.1877-01.12.1877

08.04.1879-10.05.1888

Contraamiral

Ioan

MURGESCU

10.12.1874-01.04.1877

01.12.1877-08.04.1879 10.05.1888-01.04.1901

Contraamiral

Emanoil KOSLINSKI 01.04.1901-01.04.1909

Contraamiral

Eustaţiu SEBASTIAN 01.04.1909-09.01.1917

Comandor

Nicolae NEGRU

09.01.1917-01.06.1918

Viceamiral

Constantin  BĂLESCU 01.06.1918-03.11.1920

Contraamiral

Constantin

NICULESCU-RIZEA

03.11.1920-30.10.1925

Viceamiral

Vasile SCODREA

07.11.1925-13-01-1934

Viceamiral

Ioan BLĂNESCU

13.01.1934-02.11.1937

Amiral

Petre BĂRBUNEANU

02.11.1937-06.09.1940

27.03.1945-10.12.1946

Viceamiral

Eugeniu ROŞCA

21.09.1940-16.06.1942

Viceamiral

Ioan GEORGESCU 16.06.1942-27.03.1945

Comandor

Eugeniu SĂVULESCU

10.12.1946-01.11.1948

Comandor

Ioan CRISTESCU

15.12.1948-25.08.1949

Viceamiral

Emil GRECESCU

25.08.1949-20.09.1952

Viceamiral

Florea DIACONU

20.09.1952-13.04.1954

30.03.1959-19.04.1961

Contraamiral

Mihail NICOLAE

13.04.1954-18.03.1959

Viceamiral

Gheorghe SANDU

19.04.1961-29.11.1963

Viceamiral ing.

Grigore MARTE

29.11.1963-04.07.1973

Viceamiral

Sebastian ULMEANU

13.12.1973-21.03.1979

Viceamiral

Ioan MUŞAT

21.03.1979-30.12.1989

Amiral

Mihai ARON

30.12.1989-12.04.1990

Amiral

Gheorghe ANGHELESCU

26.04.1990-01.05.1997

Viceamiral dr.

Traian ATANASIU

01.05.1997-01.01.2002

Amiral

Corneliu RUDENCU

01.01.2002-31.03.2004

Viceamiral dr.

Gheorghe MARIN

01.04.2004-12.09.2006

Viceamiral

Dorin DĂNILĂ

03.10.2006-30.06.2010

   
Viceamiral dr.

Aurel POPA

01.07.2010-