ZIUA APELOR – MANGALIA 2010


În conformitate cu obiectivele şi programul pe anul 2010, Filiala Mangalia a Ligii Navale Române, cu sprijinul Primăriei municipiului, filialei Mangalia a Ligii maistrilor militari de marina, al Garnizoanei şi Poliţiei de Frontieră, a organizat o serie de activităţi pentru a prezenta tradiţiile şi semnificaţia Zilei Apelor, aşa cum a a fost iniţiată de Liga Navală Română în anul 1933.

Manifestările au fost demarate de pe 5 iunie 2010, cu prilejul ,,Crosului Tuturor Vârstelor”, unde Filiala Mangalia a LNR a decernat diplome concurenţilor clasaţi pe primele locuri.

S-a continuat cu o prezentare intitulată ,,Ziua Apelor-tradiţii şi semnificaţie” făcută în cadrul unei adunări a militarilor marinari din Garnizoana Mangalia de către cdor.(r) Gheorghe Mihalache şi de preşedintele filialei, cdor.(r) Gabriel Comloşanu, în data de 11 iunie 2010.

Activităţile au căpătat amploare în ziua de 12 iunie 2010, odată cu organizarea pe plaja Mangalia a Te-Deum-ului de sfinţire a unei ancore de flori care, purtată la bordul unei şalupe de militari din Forţele Navale şi Poliţia de Frontieră a fost lansată la apă în largul mării, ca un omagiu adus celor ce nu mai sunt printre noi.

S-a data apoi semnalul începerii jocurilor şi întrecerilor marinăreşti la care au participat militarii garnizoanei şi elevi din şcolile Mangaliei.

Iată şi câştigătorii:

-concursul de şah:

-locul I: Ion Andrada

-locul II: Ivan Ştefan Ionel

-locul III: Oaie Costin

-concursul de desene pe asfalt:

-locul I: Dumitrache Ana

-locul II: Fialcovschi Anamaria

-locul III: Crîngu Daniel

-concursul de biciclete:

-locul I: Isac Ştefan

-locul II: Tudoran Victor

-locul III: Iuliani Anamaria

-cros:

-locul I: Necu Ioan Florin

-locul II: Ali Ghiunei

-locul III: Suliman Selciuc

-trasul la parâmă:

-locul I: U.M 02196 Mangalia

-locul II: U.M. 02146 Mangalia

-locul III: U.M. 02022/A şi U.M. 02109 Mangalia

-concurs de alergare în sac:

-locul I: Lăcătuşu Marius

-locul II: Todiraşcu Andrei

-locul III: Cătăneanu Mihai

-alergare cu oul în lingură:

-locul I: Micu Lucian

-locul II: Ciolan Alexandru

-locul III:  Birta Attila

-concursul de aruncare a bandulei:

-locul I: Ionescu Ionuţ

-locul II: Ciolan Alexandru

-locul III: Chirca Ionuţ

Căştigătorii acestor concursuri au primit cupe, medalii şi diplome acordate de Filiala Mangalia a Ligii Navale Române.

Premierea a fost făcută de către domnul Mihai Claudiu Tusac, primarul Municipiului care i-a felicitat pe concurenţi şi pe care, în final, i-a invitat la o fotografie de grup.